Πίσω στη σελίδα μαθημάτων

ΙΣΤΟΡΙΑ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ
Στο σχολείο μας διοργανώθηκε με επιτυχία Επιμορφωτικό Σεμινάριο σχετικό με την χρήση ΤΠΕ (Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας) στο μάθημα της Ιστορίας από την κ. Βακαλούδη, Σχολική Σύμβουλο Φιλολόγων την Παρασκευή 22/2/2013.

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
Απολαύστε τις κινηματογραφικές παραγωγές (video) της Πολιτιστικής Ομάδας Τοπικής Ιστορίας του σχολείου μας.
Η Μάχη του Λουδία

Η Μάχη των Γιαννιτσών
Οι πρώτες ώρες της απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης
ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ
Εργασία - Παρουσίαση για τους μαθητές της Α' Τάξης,
από την καθηγήτρια Δασυγένη Μαρία
Δείτε την παρουσίαση

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Στις 19/12/2012 η Πολιτιστική Ομάδα Τοπικής Ιστορίας συμμετείχε στο Μαθητκό Συνεδριο Ιστορίας που οργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας, παρουσιάζοντας τις παραγωγές ιστορικών ντοκυμανταίρ του σχολείου μας, τις οποίες μπορείτε να παρακολουθήσετε ακολουθώντας τις συνδέσεις αριστερά.
Δείτε αποσπάσματα από το συνέδριο.
ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ 8/11/2011
Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας το τμήμα Α4 του σχολείου μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης με θέμα "Γνωρίζω το θεό Διόνυσο".
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 8 Νοεμβρίου 2011 με συνοδούς την κα Περπερίδου και την κα Πονίδου.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τη ξενάγηση από την κα Στέλλα Μαντικού και τη κα Ελευθερία Ψωμά, με τις υποδείξεις των οποίων δημιουργήθηκαν τέσσερις ομάδες. Κάθε ομάδα ανέλαβε ένα θέμα. Μετά από σοβαρή παρατήρηση των αντικειμένων έκθεσης, τα παιδιά ανακάλυψαν στοιχεία για το Διόνυσο και τη λατρεία του και στη συνέχεια παρουσίασαν τα ευρήματά τους με άριστο τρόπο.

Παραθέτουμε ενδεικτικά την εργασία των παιδιών.
Δείτε τις φωτογραφίες.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Ιστορικό Αρχείο Μακεδονίας την Τετάρτη 10-11/10.
Α’ Τάξη με θέμα: «Εργαστήρι Ιστορίας – Η Θεσσαλονίκη των εικόνων και των ήχων».

Κάντε κλικ στις φωτογραφίες για μεγαλύτερη ανάλυση

Ο Μινωικός πολιτισμός
Οι Βαλκανικοί πόλεμοι
Πολιτικά μέτρα, Σόλωνα, Κλεισθένη, Περικλή