Αρχική Σελίδα

ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΤΗΝ
ΕΤΑΙΡΕΙΑ ORALCE

Το 2ο Γυμνάσιο Χαριλάου συμμετέχει σε ένα εκπαιδευτικό μετεωρολογικό δίκτυο παγκόσμιας εμβέλειας που διοργανώνεται και υποστηρίζεται από την εταιρεία ORACLE, δημιουργό της γνωστής ελεύθερης εφαρμογής γραφείου "Open Office", της γλώσσας προγραμματισμού Java, λογισμικού και Cloud Computing. Στο δίκτυο αυτό συμμετέχουν 1000 σχολεία από διάφορες χώρες που συνδέονται σε μια παγκόσμια βάση ανταλλαγής μετεωρολογικών δεδομένων.

Ο εξοπλισμός είναι δωρεά της Oracle και αποτελείται από την πλακέτα Ruspberry pi, καθώς επίσης τους αισθητήρες και όργανα καταγραφής καιρικών φαινομένων, όπως βαρόμετρα, θερμόμετρα, βροχόμετρα, ανεμόμετρα και άλλα. Περισσότερες λεπτομέρειες για την πρόοδο των εργασιών θα ανακοινωθούν μέσω της Μετεωρολογικής Ομάδας του σχολείου μας.

Ιστοσελίδα της Oracle για το ruspberry pi weather station for schools
Φωτογραφίες από την παραλαβή του υλικού

ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΑ (Μια εργασία του καθηγητή Στάη Αντώνη)
Μέτρηση Ατμοσφαιρικής Πίεσης
Μέτρηση Θερμοκρασίας
Μέτρηση Ταχύτητας Ανέμου
Μέτρηση Ύψους Βροχής
Μέτρηση Υγρασίας
Μετεωρολογικά Όργανα
Weather Underground PWS ITHESSAL77 - Περιμένετε να φορτώσει η εικόνα

ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Κάντε κλικ στην εικόνα για
να δείτε τα στατιστικά.

Την επιμέλεια του Μετεωρολογικού Σταθμού έχει ο καθηγητής της Πληροφορικής Μπέκος Νικόλαος, με τη συνδρομή της μετεωρολογικής ομάδας του σχολείου μας.