ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΗΣ ΓΟΝΕΩΝ

ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ - Τετάρτη 24 Οκτωβρίου, ώρα 6:00 στο σχολείο.

Διαβάστε την Ανακοίνωση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ
την Τετάρτη, 26 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 7:45 μμ  Είσοδος

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α' ΤΑΞΗΣ
Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 6:30 μμ   Είσοδος

ΕΠΑΙΝΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΕΠΑΙΝΟΣ

Δείτε την εργασία:
"Κοινωνική, Πνευματική και Εθνική ζωή στη Μακεδονία και στη Θράκη (τέλη 18ου - μέσα 20ου αιώνα)"

ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ - ΜΑΪΟΣ 2018

Δείτε τις ανακοινώσεις των δράσεων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2018

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ

Αγαπητοί γονείς των μαθητών της χορωδίας του σχολείου μας. Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι τα παιδιά σας και μέλη της σχολικής χορωδίας διέπρεψαν στο 10ο Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών που πραγματοποιείται κάθε χρόνο στην Καρδίτσα. Η κριτική επιτροπή εντυπωσιασμένη από την άρτια εμφάνιση της χορωδίας και την εξαιρετική δουλειά της μαέστρου και καθηγήτριας μουσικής κας Αντωνοπούλου Αθηνάς, μας πρότεινε επισήμως να εκπροσωπήσουμε την Ελλάδα στο Διεθνές Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών του Νόβισαντ Σερβίας, που θα πραγματοποιηθεί στις 21/4/2018.

Γνωρίζουμε τις δυσκολίες που προκύπτουν από την οικονομική κρίση, αλλά συνεκτιμούμε και την τεράστια παιδαγωγική αξία και εμπειρία για τα παιδιά σας από τη συμμετοχή σε μια τέτοια διεθνή διοργάνωση, καθώς και τη διεθνή μουσική προβολή της χώρας μας και του σχολείου. Γι αυτό ζητάμε τη γνώμη σας για το εάν προτίθεστε να στείλετε τα παιδιά σας σε αυτό το Φεστιβάλ, ώστε να προβούμε έγκαιρα στις απαραίτητες ενέργειες για την προετοιμασία της 3ήμερης εκδρομής στο Νόβισαντ Σερβίας (20-22/4/2018).

Διαβάστε όλες τις ανακοινώσεις

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ - ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Δευτέρα, 15-01-2018 και ώρα 6:00 έως και 8:30 μμ
Απογευματινή ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων από όλους τους
καθηγητές επί τη λήξει του 1ου τετραμήνου.

Τους ελέγχους επίδοσης του 1ου Τετραμήνου θα μπορείτε να τους παίρνετε από τη
Γραμματεία του σχολείου την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 8:00-14:30.

Διαβάστε όλες τις ανακοινώσεις

ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Προγραμματισμένη Αμοδοσία - Πέμπτη 21/12/2017
και ώρες 9-1 στο χώρο του σχολείου.

Δελτίο Τύπου

ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ
ΚΑΙ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δείτε τις ώρες που δέχονται οι καθηγητές
Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα Μαθημάτων

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Αγαπητοί γονείς των μαθητών μας.
Σας ανακοινώνουμε ότι η προθεσμία καταβολής αιτήσεων για συμμετοχή των παιδιών σε μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας λήγει στις 31/10/2017. Μπορείτε να κατεβάσετε την υπεύθυνη δήλωση από την παρακάτω σύνδεση και να την παραδώσετε συμπληρωμένη το ταχύτερο δυνατόν στη γραμματεία του σχολείου.

Με εκτίμηση, ο Διευθυντής του σχολείου.

Υπεύθυνση Δήλωση Ενισχυτικής Διδασκαλίας

ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ - και δημιουργία ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Αγαπητοί γονείς των μαθητών μας.
Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι με τη σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, του Συλλόγου των καθηγητών και της Διεύθυνσης του σχολείου, αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε στο όνομα του 2ου Γυμνασίου Χαριλάου Τράπεζα Αίματος και ήδη έχουμε εγγραφεί στο Εθνικό Μητρώο Αιμοδοτών (Ε.Μ.Α.)
Έτσι μετά από προσωπική επικοινωνία με τη Δ/ντρια και την προϊσταμένη του Τμήματος Αιμοδοσίας του Γ. Νοσοκομείου «Άγιος Παύλος», ορίσαμε ως ημέρα αιμοδοσίας την Πέμπτη, 21 Δεκεμβρίου 2017.
Η αιμοδοσία από εσάς τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας και όσους καθηγητές μπορούν, θα γίνει σε αίθουσα του σχολείου, κατά τις ώρες 09:00 έως 13:00. Εξυπακούεται ότι όσοι γονείς γίνετε εθελοντές αιμοδότες του σχολείου μας θα μπορείτε να ζητάτε αίμα για οποιοδήποτε συγγενή σας σε περίπτωση ανάγκης, σε οποιοδήποτε νοσοκομείο της Ελλάδας.
Παρακαλούμε όσους γονείς θέλουν και μπορούν να δώσουν αίμα εκείνη την ημέρα στο σχολείο μας (21/12/2017) να συμπληρώσουν και να επιστρέψουν υπογεγραμμένη την υπεύθυνη δήλωση που θα βρουν στη σύνδεση, στο τέλος της ανακοίνωσης.
Υπόψη ότι δίνοντας μια φιάλη αίμα μπορούμε να σώσουμε όχι έναν αλλά τρεις ανθρώπους (πλάσμα, αιμοπετάλια και ερυθρά). Δίνοντας αίμα δίνουμε ζωή. Ας γίνουμε λοιπόν και εμείς εθελοντές αιμοδότες και χάρη σε σας να αποκτήσει το 2ο Γυμνάσιο Χαριλάου τη δική του Τράπεζα Αίματος.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σας προσκαλούμε στην ειδική ενημερωτική ομιλία που θα γίνει στο σχολείο μας τη Δευτέρα, 13/11/2017 και ώρα 6:30 μ.μ. από τη Διευθύντρια του Τμήματος Αιμοδοσίας του Γ. Νοσοκομείου «Άγ. Παύλος», με θέμα την αξία του αίματος και τις προϋποθέσεις αιμοδοσίας από τους εθελοντές γονείς.

Με εκτίμηση, ο Διευθυντής του σχολείου.

Υπεύθυνση Δήλωση Αιμοδοσίας

ΑΣΦΑΛΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΣΕΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ

Διαδραστική Ημερίδα, Σάββατο 7/10/2017
στο Καυτατζόγλειο στάδιο στις 10:00 μ.μ.
Δείτε τις λεπτομέρειες

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ Α' ΤΑΞΗΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας, με χαρά σας προσκαλούμε
στο σχολείο το απόγευμα της Τετάρτης, 27/9 και ώρα 6:30 μ.μ. για να σας
ενημερώσουμε πάνω σε πρακτικά θέματα της λειτουργίας του σχολείου.
Στη συνάντηση αυτή θα παρευρίσκονται και όλοι οι διδάσκοντες καθηγητές,
οι οποίοι θα σας ενημερώσουν πώς θα γίνεται το μάθημα και η αξιολόγηση των μαθητών.

Με εκτίμηση, ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Χαριλάου

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2017 - 2018

Ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους
θα πραγματοποιθεί από κοινού με το Λύκειο, την Δευτέρα 11/9/2017 και ώρα 9:15πμ.

(Το σχολείο θα διαθέσει σακούλες για τη μεταφορά των βιβλίων από τους μαθητές)