Συγχαρητήρια στους μαθητές μας που με δύο εκδηλώσεις τίμησαν τον άτυχο ΑΛΚΗ

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές του 15μελούς Μ. Συμβουλίου του σχολείου μας, που σε συνεργασία με την καθηγήτρια των Εικαστικών δημιούργησαν ένα μεγάλο πανό με κεντρικό σύνθημα: ” Μη με χτυπάτε άλλο...” (αυτήν τη φράση φώναζε ο άτυχος ΑΛΚΗΣ όταν τον χτυπούσαν οι “δολοφόνοι” του) και με φόντο ένα δρεπάνι (το φονικό όργανο της δολοφονίας του) που “κόβει” τον Φασισμό, τον Φανατισμό, τον Οπαδισμό, τον Ρατσισμό και τη Βία. Στη συνέχεια, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση του σχολείου το κρέμασαν στα εξωτερικά κάγκελα του 1ου ορόφου του κτιρίου. Επίσης, τέσσερις μαθητές (δύο αγόρια, αθλητές της Ομάδας του ΑΡΗ και δύο κορίτσια, αθλήτριες του ΠΑΟΚ) μετέβησαν στο σημείο της δολοφονίας του άτυχου Άλκη (επί της οδού Νικολάου Πλαστήρα) και αφού κατέθεσαν από ένα τριαντάφυλλο, κράτησαν όλοι μαζί σιγή ενός λεπτού. Μάλιστα όταν επέστρεψαν στο σχολείο τους είδαμε πολύ συγκινημένους και όταν τους ρωτήσαμε πως ένιωσαν τη στιγμή που άφηναν το τριαντάφυλλο, μας απάντησαν όλοι μαζί με μία φωνή : “Να ευχηθούμε και να προσευχηθούμε ο Άλκης να είναι το τελευταίο θύμα”. Μπράβο, παιδιά ! Μακάρι. Κι εμείς με τη σειρά μας ευχόμαστε : Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα του. Αιωνία σου η μνήμη, Άλκη. Συγχαρητήρια στους μαθητές μας που μας ξάφνιασαν με την ωριμότητα και το φίλαθλο πνεύμα τους…!!