Νερό – Διαθεματική και Διατμηματική Εργασία

ΤΙΤΛΟΣ: ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ, ΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ, ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ, ΤΗ ΧΗΜΕΙΑ, ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ
Βικτωρία Παπαδοπούλου Φιλόλογος, Ενδοσχολική Συντονίστρια Γνωστικού πεδίου ΠΕ02
Στεργιανή Χαχόλα, Χημικός, Ενδοσχολική Συντονίστρια Γνωστικού πεδίου ΠΕ04
Στο βίντεο παρουσιάζεται περιληπτικά η Διαθεματική – Διατμηματική εργασία με θέμα: “το νερό στη γλώσσα, τη λογοτεχνία, την ποίηση, την ιστορία, την τέχνη, Χημεία, τη Βιολογία”. Η εργασία υλοποιήθηκε από μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου. Ο κεντρικός άξονας γύρω από τον οποίο αναπτύσσονται όλες οι επιμέρους δραστηριότητες είναι η “πολυσημία” του νερού και το πλήθος των εκφάνσεων του. Το νερό αποτελεί το πολυτιμότερο αγαθό για τον άνθρωπο και για τους ζωντανούς οργανισμούς. Ολόκληρη η ιστορία της ανθρωπότητας καθορίστηκε από την αναζήτηση και την κατάκτηση του νερού, ενώ οι μεγάλοι πολιτισμοί γεννήθηκαν πλάι του. Η μελέτη των ξεχωριστών πτυχών του νερού, οδηγεί στην κατανόηση και στην ολική κατάκτηση της γνώσης της έννοιας του νερού. Το νερό, μπορεί να αποτελέσει τον συνεκτικό κρίκο ανάμεσα στη διδασκαλία των κλάδων των Φυσικών και των Θεωρητικών Επιστημών, αναπτύσσοντας παράλληλα ένα κλίμα συνεργασίας ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς των διαφορετικών ειδικοτήτων.
Το νερό στην ποίηση, στη λογοτεχνία, στη μυθολογία, στη γλώσσα, στην τέχνη αλλά και η μελέτη των φυσικοχημικών χαρακτηριστικών του, ο τρόπος υδροδότησης των πόλεων (συγκεκριμένα της Θεσσαλονίκης ), οι διαδικασίες καθαρισμού του φυσικού νερού ώστε να γίνει πόσιμο και η αναγκαιότητα της ορθής διαχείρισης των υδάτινων αποθεμάτων είναι μερικές από τις δραστηριότητες που περιέχονται στην εργασία αυτή.