” Εβδομάδα Μετάβασης από το Γυμνάσιο στο Λύκειο “

Στο πλαίσιο της «Εβδομάδας Μετάβασης από το Γυμνάσιο στο Λύκειο» που διοργανώθηκε από τη ΔΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης,

πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας,  ανοιχτή διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα  «Αυτογνωσία και Μετάβαση από το Γυμνάσιο στο Λύκειο (ΓΕΛ – ΕΠΑΛ)» με εισηγητή τον  κ. Κωνσταντίνο Τσαπουρνά, Υπεύθυνο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού για τα Σχολεία ευθύνης της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης .

Οι μαθητές/ριες της Γ΄ τάξης, ενημερώθηκαν για το Ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστημα και τις επιλογές που προσφέρονται μετά το Γυμνάσιο.

Εξηγήθηκαν οι διαφορές μεταξύ των τύπων Λυκείων (ΕΠΑΛ-ΓΕΛ), η λειτουργία των ΓΕΛ, οι ομάδες Προσανατολισμού, τα μαθήματα επιλογής, καθώς και η δομή και λειτουργία των ΕΠΑΛ (τομείς και ειδικότητες), όπως και οι δυνατότητες που προσφέρονται για σπουδές μετά την αποφοίτηση.

Επιλύθηκαν απορίες σχετικά με τις απαιτήσεις εισαγωγής στα τμήματα σπουδών και από τους δύο τύπους Λυκείων.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές/ριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βίντεο παρουσίασης επαγγελμάτων της επιλογής τους από την ιστοσελίδα του ΕΟΠΠΕΠ: Εθνική Πύλη Διά Βίου Συβουλευτικής Σταδιοδρομίας (eoppep.gr)

Υπεύθ. Διοργάνωσης:

Ομάδα αξιολόγησης  του Δείκτη “Ομαλή Μετάβαση στην επόμενη Βαθμίδα”